Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Pracowita zima na plantacjach nasiennych

Pracowita zima na plantacjach nasiennych

W związku z dobrym urodzajem szyszek sosny w sezonie 2013/2014, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie podjęła decyzję o zbiorze około 12 ton szyszek z 4 plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych

Pracowita zima na plantacjach nasiennych

W związku z dobrym urodzajem szyszek sosny w sezonie 2013/2014, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie podjęła decyzję o zbiorze około 12 ton szyszek z 4 plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych w nadleśnictwach Głusko, Międzyrzecz i Nowogard. Nasiona z wyłuszczonych szyszek trafią do nadleśnictw tutejszej dyrekcji.
Jednocześnie ze zbiorem szyszek, Nadleśnictwo Międzyrzecz rozpoczęło ogławianie drzewek na plantacji, a Nadleśnictwo Nowogard – cięcia rozluźniające.
Ogławianie ma na celu ograniczenie wzrostu drzewek do wysokości 3-4 m, a przez to ułatwienie dostępu do wszystkich gałęzi. Dzięki temu w przyszłości zbiór będzie łatwiejszy, a urodzaj będzie można wykorzystać w całości.

Plantacje nasienne drzew leśnych tworzone są w celu pozyskiwania dużych ilości wartościowych nasion, zakładane są z potomstwa drzew o najwyższej wartości hodowlanej. Na terenie szczecińskiej dyrekcji znajduje się 18 plantacji i plantacyjnych upraw nasiennych (125 ha) dla sosny i modrzewia, a także dla daglezji i świerka, dębu, buka, brzozy, lipy i jawora.


Tekst: G. Wojtkowiak
Fot. A. Meissner