Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Niekonwencjonalna gra terenowa

Niekonwencjonalna gra terenowa

Zastanawiasz się, jak aktywnie spędzić czas, a przy tym mieć możliwość podziwiania pięknych okoliczności przyrody? Szukasz nowych form rozrywek, które mógłbyś uprawiać z rodziną i przyjaciółmi? Mamy coś dla Ciebie! Orienteering! Dowiedz się czym jest nowa gra terenowa, która od niedawna jest dostępna na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

W Puszczy Bukowej został otwarty pierwszy na terenie województwa zachodniopomorskiego (a drugi na terenie RDLP w Szczecinie) Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Jest oryginalną polską koncepcją służącą do uprawiania orienteeringu, czyli pokonywania wytyczonej trasy z użyciem mapy i kompasu/ odbiornika GPS.

Orientacja sportowa polega na odnalezieniu oznaczonych punktów kontrolnych i dotarcia do celu w jak najkrótszym czasie. Jest to doskonałe połączenie wysiłku fizycznego z wysiłkiem umysłowym, które możemy uprawiać w kontakcie z naturą, niezależnie od pogody o każdej porze roku.

Zielone Punkty Kontrolne to forma zabawy dla każdego. Do wyboru są ścieżki zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego uczestnika. Proponowane trasy możemy pokonywać indywidualnie lub grupowo w formie rekreacji, turystyki lub rywalizacji sportowej, albo
w ramach zajęć edukacyjnych czy szkoleniowych. Tempo zabawy określamy samodzielnie: od spaceru przez marsz, trucht do biegu, w zależności od fizycznych możliwości. Poszukiwać punktów kontrolnych możemy również uprawiając nordic walking, jeżdżąc rowerem, a nawet na nartach. Nie zapominajmy też o naszych pupilach! Taki spacer nie może ich ominąć.

Aby skorzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego należy ze strony danego nadleśnictwa pobrać mapę w formacie pdf., wybrać trasę na odpowiednim poziomie trudności, zabrać ze sobą odpowiednią dawkę sił i dobrego humoru, po czym możemy udać się na początek trasy
i ruszyć w drogę.

Przed startem należy dokładnie zapoznać się z regulaminem, gdzie przybliżamy podstawową wiedzę na temat poruszania się w terenie na orientację.

 

Zielone Punkty Kontrolne na terenie RDLP w Szczecinie zapraszają:

- w Nadleśnictwie Sulęcin (od 11 czerwca  2019 r.)

- w Nadleśnictwie Gryfino (od   9 listopada 2019 r.)

 

Serdecznie zapraszamy do zabawy!

 

Szczegółowe informacje na temat ZPK zlokalizowanych na terenie RDLP w Szczecinie:

http://www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl/zielony-punnkt-kontrolny-w-puszczy-bukowej

http://www.sulecin.szczecin.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny

 

Więcej o Zielonych Punktach Kontrolnych w innych częściach Polski:  

www.zielonypunktkontrolny.pl