Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

M1 dla nietoperzy

M1 dla nietoperzy

Szczelinowe schrony dla nietoperzy pojawiły się w lasach Nadleśnictwa Kłodawa (RDLP w Szczecinie).

Drewniany schron ma kształt wydłużonych klinów imitujących pęknięcia w pniu drzewa.  Przestrzeń pod daszkiem pełni funkcje, tj.: zapewnia bezpieczne schronienie,  stanowi idealne miejsce dla kolonii rozrodczych, jak również hibernacji zimowej. Pionowa,  otwarta od  dołu konstrukcja nie wymusza czyszczenia a także ułatwia kontrolę zasiedlenia – którą można wykonać oświetlając od dołu wnętrze budki za pomocą latarki.

Lokatorem specjalnie skonstruowanych budek szczelinowych ma być mopek zachodni (Barbastella barbastellus). Jest on związany z lasami. Głównym pożywieniem dla niego są nocne motyle, lokalizowane za pomocą ultradźwięków. Żyje najczęściej w szczelinach pni drzew, pod odstającą korą, jak również w kryjówkach sztucznych. Szczelinowe schrony, które zostały wywieszone na terenie Nadleśnictwa Kłodawa będą stanowiły uzupełnienie leśnej oferty mieszkaniowej dla mopka.

W Nadleśnictwie Kłodawa wywieszone zostało 100 sztuk schronów, w dwóch leśnictwach – w każdym po 5 w 10 grupach, oddalonych od siebie ok. 500 metrów, na wysokości 4 metrów od ziemi. Leśnicy kłodawscy wierzą, iż zwiększenie liczby schronień dla tego nietoperza może w przyszłości skutecznie wpłynąć na ograniczenie ewentualnych masowych gradacji szkodliwych owadów, szczególnie w drzewostanach liściastych.  

Patronat merytoryczny nad projektem mopkowym sprawuje Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Uniwersytet Wrocławski.   

    

Opr. J. Sojka