Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Leśne budownictwo ekologiczne

Leśne budownictwo ekologiczne

W Nadleśnictwie Mieszkowice (RDLP w Szczecinie) oddany został do użytkowania budynek biurowy – podwójna samodzielna kancelaria dla leśnictw: Brwice i Gogolice.

To pierwsza samodzielna kancelaria leśniczego wybudowana w technologii modułowej, drewnianej na terenie  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Jest to budynek dwulokalowy o łącznej powierzchni użytkowej 60m2, składający się z pomieszczeń biurowych, pomocniczych oraz ogólnodostępnych, tj. hol, poczekalnia, toaleta. Przestrzeń użytkową zaprojektowano z myślą o osobach niepełnosprawnych, tak aby mogły jak najłatwiej się po niej poruszać.

Zarówno przy projektowaniu, jaki przy realizacji budynku, szczególny nacisk położono na dbałość o środowisko naturalne poprzez zastosowanie ekologicznych materiałów, zmniejszenie poboru energii, odpowiednie zlokalizowanie samego budynku, czy pozostawienie jak największej ilości terenu zielonego przylegającego bezpośrednio do wybudowanej kancelarii. Zastosowanie dużych przeszkleń od strony południowej pozwoli na pasywne docieplenie budynku, dodatkowo obiekt wyposażony jest w wentylację mechaniczna z rekuperacją, zaś przegrody zewnętrzne projektowane były z myślą o spełnieniu przyszłorocznych wyższych współczynników przenikania ciepła. Budowa trwała 9 miesięcy.

Budynek powstał zgodnie z koncepcją Lasów Państwowych dot. tego typu obiektów. Idealnie wpisując się w kategorię obiektów budownictwa zrównoważonego, czy inaczej zwanego ekologicznym.

 

Opr. Jolanta Sojka

Fot. Mateusz Łacwik