Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Droga – efekt współpracy leśników i samorządowców

Droga – efekt współpracy leśników i samorządowców

Nowa droga służąca lokalnej ludności, jak i gospodarce leśnej – to bardzo dobry przykład współpracy Nadleśnictwa Kliniska (RDLP w Szczecinie) i Gminy Kobylanka (woj. zachodniopomorskie).

Na terenie leśnictwa Cisewo zakończono przebudowę drogi leśnej, której początek łączy się z nową drogą gminną, a koniec włącza się do istniejącej drogi gminnej. Droga połączyła miejscowości Cisewo z Morzyczynem. Całkowita długość przebudowanej drogi wynosi 1500 m, z czego wkład Nadleśnictwa Kliniska stanowi odcinek o długości 988 m. Każdy z partnerów realizował za własne środki i na swoim terenie poszczególne odcinki drogi. Jak podkreśla Piotr Kmet – nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska – ważna była współpraca
z gminą, od podpisania listu intencyjnego, poprzez, m.in. zgranie terminów prac. Powstały, wspólny ciąg komunikacyjny ciszy zarówno nas leśników, ale również okolicznych mieszkańców, korzystających z nowej, bezpiecznej drogi.  

Na całej długości drogi leśnej została zmieniona nawierzchnia gruntowa na rzecz nowej nawierzchni bitumicznej na podbudowie z kruszywa stabilizowanego mechanicznie. Nawierzchnia na skrzyżowaniach i zjazdach na drogi leśne została również zmieniona
z nawierzchni gruntowej na rzecz nowej nawierzchni z kruszywa stabilizowanego mechanicznie. Droga o jezdni bitumicznej o stałej szerokości 3,50 m, z obustronnymi poboczami umocnionymi kruszywem o szerokości 0,75 m oraz dodanymi z obu stron korpusami gruntowymi plantowanymi i obsianymi trawą o szerokości 1,00 m. W celu mijania się pojazdów wykonano 4 mijanki typowe o szerokości 3,00 m, długości 23,00 m. Koszt wykonanej przebudowy drogi wyniósł 981 tys. zł  (netto). Elementy geometryczne drogi przystosowane są do prędkości 30 km/h.

 

Opr. J. Sojka