Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Dlaczego drewno w lesie przykrywamy siatką?

Dlaczego drewno w lesie przykrywamy siatką?

Początek lata to czas wzmożonego ruchu turystycznego w naszych lasach. Cieplejsze dni oraz będący w pełni sezon na jagody sprzyjają aktywności na łonie natury. Spacerując leśnymi ścieżkami, możemy natknąć się na stosy drewna przykryte siatką. Czemu ona służy i dlaczego nie powinniśmy jej dotykać?

Czarna moskitiera przykrywająca całe stosy drewna może być niecodziennym widokiem dla osób nieznających tajników gospodarki leśnej. Niestety bywa też obiektem pożądania i coraz częstszych kradzieży.

Tajemnicza siatka przykrywająca drewno to nic innego jak jeden ze środków ochrony lasu przed szkodliwymi owadami z podrodziny kornikowatych. Tematyka walki z kornikiem w drzewostanach świerkowych jest często poruszana w ogólnopolskich mediach. Niestety problem ten nie omija lasów Nadleśnictwa Nowogard. Najskuteczniejszym sposobem walki z kornikiem jest wycinanie zasiedlonych drzew. W zasiedlonym, ściętym drewnie nadal występują larwy kornika, które wylatują z niego i zasiedlają kolejne drzewa. Aby nie dopuścić do wylotu kornika przykrywamy takie drewno specjalistyczną siatką ochronną, nasączoną środkami owadobójczymi.

Niestety nasze wysiłki walce z kornikiem często są niweczone przez niefrasobliwych turystów odwiedzających lasy Nadleśnictwa. W ostatnim czasie Nadleśnictwo Nowogard odnotowało kilka przypadków kradzieży siatki ochronnej. Siatka może wydawać się atrakcyjna jako zabezpieczenie drzewek i ogródków przed ptakami, lecz przestrzegamy, że może być ona niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Siatki nasączone są substancją czynną, która w kontakcie ze skórą może powodować silne reakcje alergiczne. Używając jej w gospodarstwie domowym narażamy naszych bliskich na poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety wiele osób ignoruje tabliczki ostrzegawcze zawieszone na stosach przykrytych siatką i kradnie ją. Apelujemy o zdrowy rozsądek w korzystaniu z lasów. To nasze wspólne dobro, zadbajmy o to abyśmy mogli cieszyć się nim jak najdłużej.