Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

CO W LESIE HUCZY?!

CO W LESIE HUCZY?!

Lasy Państwowe zapraszają na spotkania z sowami.

Sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, puchacz. Czy wiecie już jakie sowy możemy spotkać na terenie Nadleśnictwa Międzyrzecz?
O sowach i nie tylko odpowiadał nasz Gość specjalny– Michał Bielewicz, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.


To niebywała okazja, by przyjrzeć się większości występujących w Polsce gatunków tych tajemniczych ptaków. Sowy choć często budzą w ludziach strach, to są to jednak zachwycające, a nawet nieco zabawne zwierzęta. Lasy Państwowe w ramach prowadzonej akcji odkrywają przed Państwem sowi świat pełen nauki i nowych doświadczeń! Zachęcamy do odkrywania jego tajemnic razem z LP.
 
Czy wiesz, że…

  • Puchacz nie należy do bardzo płochliwych, ale jest wyjątkowo wrażliwy na niepokojenie, szczególnie podczas wysiadywania jaj.
  • W sytuacji zagrożenia potrafi porzucić lęg. Zdarza się, że kwili i udaje zranionego, by odciągnąć intruza od gniazda, a w obliczu spotkania z drapieżnikiem przyjmuje pozycję z rozłożonymi skrzydłami i nastroszonymi piórami.
  • Przed wprowadzeniem w 1936 roku reformy ortograficznej, obowiązywała nazwa „puhacz” od czasownika „puhać”.