Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Błękitna strzała – leśne tajemnice

Błękitna strzała – leśne tajemnice

Odpoczywając na łonie natury możemy obserwować prawdziwe cuda przyrody … ... i trudno przejść obok nich obojętnie.

Pod koniec maja leśniczy z Nadleśnictwa Dębno (RDLP w Szczecinie) dowiedział się o miejscu lęgowym zimorodków. Była to duża karpa po powalonym drzewie, oddalona około 250 m od odrzańskich starorzeczy.

Wczesnoporanna zasiadka w prowizorycznej czatowni pokazała, że dorosłe karmią młode, które były w jednej z norek i od czasu do czasu donośnie się odzywają. Co około 12-20 minut ptaki przylatywały z rybką – najczęściej z szczupakiem lub krasnopiórą, rzadziej z linem, ukleją czy słonecznicą.

Była to już końcówka karmienia i kilka dni później dorosły ptak przyleciał z rybką, usiadł nieopodal norki i popiskując zachęcał młode do wyjścia. Od czasu do czasu wlatywał z rybką do młodych ale nie zostawiał jej w norce tylko znów przysiadał na patyku i oczekiwał na ich wyjście.

Po kilkunastu minutach pojawiły się dwa odważne ptaki, które po wylocie z gniazda usiadły na patyku i rozglądały się ciekawsko, aby chwilę później odlecieć z dorosłym nad wodę.

Przy leśniczym norkę opuściły 4 młode, które później obserwował nad wodą. Dorosłe ptaki nie tracąc czasu od razu przystąpiły do kolejnego lęgu.

Kiedy jeden z ptaków siedział w norce, drugi oczekiwał na patyku na zmianę w wysiadywaniu jaj.

Należy podkreślić, iż autor posiada odpowiednie zezwolenie od Dyrektora RDOŚ w Szczecinie na fotografowanie ptaków.

 

Tekst i fot. Lech Jędras; leśniczy z Nadleśnictwa Dębno