Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Andrzej Szelążek – leśnik z pasją

Andrzej Szelążek – leśnik z pasją

Bardzo interesujące spotkanie miało miejsce 8 października br. w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, podczas którego swoją książkę prezentował Andrzej Szelążek.

 

Książkę „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia" Andrzej Szelążek napisał w oparciu o wspomnienia powojennych osadników, w większości przesiedleńców z dawnych terenów polskich na zachodniej Ukrainie, którzy po II wojnie światowej zamieszkali na terenie Pomorza Zachodniego.

Sam autor mówi - Nigdy nie myślałem o pisaniu książki. Ja, leśnik terenowiec w trzecim pokoleniu nie jestem absolutnie literatem. Znam się na lesie. Spotykając jednak na swojej drodze ludzi, poznając niesamowite historie Ich życia, uznałem, iż jest to ostatnia okazja aby utrwalić te opowieści dla następnych pokoleń Polaków. Z perspektywy ostatnich miesięcy widzę, że była to dobra decyzja. Na wieczorki autorskie w: Chojnie, Myśliborzu, Pyrzycach, Trzcińsku-Zdroju, Gryfinie, jak i dzisiaj w Szczecinie, przyszło dużo ludzi, w różnym wieku. Widzę, jak wielkie jest zainteresowanie tą tematyką. Ludzie podchodzą i opowiadają swoje historie.

Andrzej Szelążek mieszka w Brwicach, z wykształcenia jest leśnikiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Autorem ilustracji (rysunków) zamieszczonych w książce jest córka autora: Aleksandra.

 

Tekst: Jolanta Sojka