Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Akcja #sprzątaMY w RDLP w Szczecinie

Akcja #sprzątaMY w RDLP w Szczecinie

Blisko 3,9 tysiące osób wzięło udział ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę na terenie 35 nadleśnictw szczecińskiej dyrekcji.

 

W piątkowe przedpołudnie (20 września) na terenach nadleśnictw szczecińskiej dyrekcji, podobnie jak na to miało miejsce we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, leśnicy wraz z wolontariuszami ruszyli w las. Postawili przed sobą cel: oczyścić konkretny fragment lasu ze śmieci. Efektem było posprzątanie 1300 ha lasu i zebranie około 270 m3  

Dziękujemy wszystkim za obecność w tym dniu w lesie i jego porządkowanie.

 

Tylko w 2018 roku nadleśnictwa RDLP w Szczecinie wydały 3,5 mln zł na sprzątanie i wywiezienie 17,9 tys. m3 śmieci z lasu.

Nadleśnictwa na bieżąco sprzątają tereny leśne, w tym porządkują dzikie wysypiska. Niestety nie mamy wpływu na społeczeństwo, które mimo wprowadzonych przez państwo uregulowań prawnych ułatwiających pozbycie się śmieci z gospodarstw domowych, często wybiera nielegalne metody „zagospodarowania”, np. odpadów budowlanych czy sprzętu AGD – wywożąc je do lasu.

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 

 

Tekst: J. Sojka

Fot. Arch. Nadleśnictw RDLP w Szczecinie