Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Akcja CROSS-20

Akcja CROSS-20

10 patroli złożonych z pracowników Straży Leśnej nadleśnictw: Trzebież i Gryfino  (RDLP w Szczecinie), Policji z Polic i Szczecina, Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Granicznej przeprowadziło w ostatnią sobotę akcję Cross-20.

Przedmiotem wspólnych działań było zwalczanie  nielegalnych wjazdów do podszczecińskiego lasu przez quady, motocykle crossowe oraz samochody terenowe 4X4. Dzięki wspólnej akcji zatrzymano do kontroli 5 pojazdów. Kierujący tymi pojazdami zostali ukarani mandatami karnymi.

Leśnicy obserwują narastający problem eksplorowania lasów przez miłośników ryzyka jazdy w terenie. Tereny leśne: pagórkowate, podmokłe są szczególnie atrakcyjne dla tego typu rajdów, często ogłaszanych i zwoływanych w mediach społecznościowych. Miłośnicy takiej jazdy, poszukiwacze dodatkowej adrenaliny, niszczą przyrodę. Szczególną uwagą i zainteresowaniem cieszą się tereny ostoi zwierząt chronionych, obszary najbardziej „dzikie”. Hałas i niszczenie siedlisk leśnych; stwarzanie niebezpieczeństwa dla osób odwiedzających i wypoczywających w lasach – to tylko niektóre skutki  jazdy  terenowej. Kolejne to niszczenie dróg leśnych, w tym służących do przeprowadzenia akcji gaszenia pożarów.

Leśnicy apelują o rozsądne korzystanie z lasów, z poszanowaniem wspólnego dobra, jakim jest polska przyroda.

 

Opr. Jolanta Sojka