Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

„LIPA ANNA” otrzymała ZNACZEK TURYSTYCZNY

„LIPA ANNA” otrzymała ZNACZEK TURYSTYCZNY

Pomnik przyrody Lipa Anna wyróżniona przez miłośników turystyki. Znaczek z jej wizerunkiem jest już dostępny w Nadleśnictwie Kliniska.

Ideą Znaczka jest promocja miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczanie szlaków dla turystów, a także zachęta do wzięcia udziału w grze dla kolekcjonerów. Pomysł zrodził się w Czechach i został rozpowszechniony na całą Europę, USA i Rosję. Według danych na 31 grudnia 2019 r. istnieje zaledwie 5936 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznyma na terenie Polski jest ich 915.

Znaczki Turystyczne przedstawiają m.in. grzbiety gór, schroniska turystyczne, rzeki, miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, czy ogrody zoologiczne. Krążek jest pamiątką przedstawiającą miejsce, do którego dotarł zwiedzający. Konkretny znaczek jest możliwy do nabycia wyłączniew danej lokalizacji. Odznaka ta, to w rzeczywistości okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiadający metalowe oczko do zawieszenia; jest w 100% ekologiczny.

Pierwszym miejscem wyróżnionym Znaczkiem Turystycznym na terenach RDLP w Szczecinie został pomnik przyrody „Lipa Anna” rosnący przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska. Szacuje się, iż lipa drobnolistna „Anna” ma  483 lata, 21 metrów wysokości, a najgrubszy z 4 pni ma 440 cm obwodu. Swą nazwę zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego, która według legendy obozowała w jej pobliżu, gdy jej mąż przebywał na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej.

„Anna” jest unikatowym w skali regionu okazem dendrologicznym,  popularnym wśród miłośników drzew i przyrodników. W pobliżu pomnika znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.

W ubiegłym roku Lipa Anna zajęta II miejsce w konkursie „Drzewo Roku” organizowanym przez Klub Gaja, a pod koniec roku odwiedziła ją znana polska podróżniczka Elżbieta Dzikowska – ambasador konkursu.

Znaczek o nr 909 - Pomnik Przyrody - Lipa Anna można nabyć
w Nadleśnictwie Kliniska, w budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w godz. 7.00-15.00 od poniedziałku do piątku.

 

 

Tekst opracowany na podstawie informacji dostępnych na stronie https://www.znaczki-turystyczne.pl/ - Jolanta Sojka

Zdjęcia: Nadleśnictwo Kliniska