Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Katyń … ocalić od zapomnienia”

„Katyń … ocalić od zapomnienia”

Dąb Pamięci dla uhonorowania Władysława Mrówczyńskiego - aspiranta Straży Więziennej, ofiary Zbrodni Katyńskiej - rośnie w Szczecinie.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Stowarzyszenie „KATYŃ" w Szczecinie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zorganizowali uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci" dla uhonorowania aspiranta Straży Więziennej Władysława Mrówczyńskiego, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Władysław Mrówczyński - w latach 1918–1922 służył w Armii Polskiej we Francji oraz w Wojsku Polskim. Od 1927 r. pełnił służbę w Więzieniu Karnym w Drohobyczu. We wrześniu 1939 r. kierował przywięziennym młynem i piekarnią. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Aresztowany 8 października 1939 r. w Drohobyczu.  Jeniec obozu w Ostaszkowie, zamordowany w Kalininie (obecnie Twer), pogrzebany w Miednoje.  Żona Julia, z synami Tadeuszem i Stanisławem, została zesłana do Kazachstanu.

Szczecińscy leśnicy włączają się w projekt „Katyń… ocalić od zapomnienia” poprzez przekazywanie drzewek – dębów. Dęba wysadzonego w Szczecinie 24 czerwca przekazało Nadleśnictwo Kliniska.

 

Więcej fotografii z wydarzenia pod adresem: Instytut Pamięci Narodowej