Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Współpraca zagraniczna… w ogniu walki…

Współpraca zagraniczna… w ogniu walki…

W dniach 6 i 7 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Rzepin odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia ForestFireWatch z Niemiec.

Stowarzyszenie zrzesza strażaków ochotników, leśników oraz osób związanych z ochroną przeciwpożarową z północnej części Niemiec. Głównym celem stowarzyszenia jest zdobywanie wiedzy edukacja społeczeństwa, szkolenie w zakresie prewencji przeciwpożarowej oraz taktyki zwalczania pożarów na obszarach otwartych.

Spotkanie miało charakter roboczy. W pierwszym dniu odbyła się sesja referatowa, podczas której przedstawiono zasady funkcjonowania systemu ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce oraz w Niemczech. Szczegółowo omówiono zadania: systemu detekcji pożarów lasu, samochodów patrolowo-gaśniczych, lotnictwa, meteorologii oraz system szkoleń osób związanych z ochroną przeciwpożarową w LP.

Sesja referatowa w sali narad Nadleśnictwa Rzepin (fot. Marcin Cieślik)

Drugi dzień spotkania zrealizowany został w terenie m.in. w Leśnej Bazie Lotniczej w Rzepinie, gdzie w praktyce zaprezentowano działalność LP w zakresie ochrony przeciwpożarowej lasu.

Omówienie sposobu określania Stopnia Zagrożenia Pożarowego Lasu (fot. Marcin Cieślik)

 

 

Omówienie zasad pracy PAD (fot. Marcin Cieślik, Maciej Lipka)

 

Na koniec spotkania przedstawiciele FFW przeprowadzili szkolenie w zakresie zasad skutecznego wykorzystania podręcznego sprzętu gaśniczego. Szczególnie podkreślono zasady bezpieczeństwa ratowników biorących udział w działaniach.

W spotkaniu uczestniczyli również, przedstawiciele Instytutu Badawczego Leśnictwa, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze.

Opracował: Maciej Lipka

Fotografie: Marcin Cieślik, Jan Kaczmarowski, Maciej Lipka, Bartłomiej Kołakowski