Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wspólnie z leśnikami świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wspólnie z leśnikami świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Sto lat temu, po 123 latach zaborów, odrodziła się niepodległa Polska. W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie naszej dyrekcji odbywa się wiele imprez upamiętniających to wielkie wydarzenie.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada uczciły u stóp Wałów Chrobrego tłumy szczecinian. Uroczyste świętowanie stało się doskonałą okazją do spotkań i rozmów o leśnych wątkach Rzeczpospolitej.

Nadleśnictwa Gryfino, Trzebież i Międzychód przygotowały stoisko i ekspozycję prezentującą historię leśnictwa wplecioną w historię Polski. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z krojami mundurów leśnych, pochodzących z niezwykle ciekawej kolekcji Pana Marka Nowaka (Nadleśnictwo Międzychód). Artefakty zgromadzone dzięki jego pasji pozwoliły na odtworzenie kancelarii leśniczego, w której prezentowane były historyczne dokumenty, odznaczenia, przedmioty codziennego użytku wykorzystywane kiedyś przez leśników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Leśne wątki Rzeczpospolitej”, prezentująca historię polskiego leśnictwa na przestrzeni dziejów. Nie zabrakło konkursów dla gości i cieszącego się dużym zainteresowaniem kącika informacyjnego poświęconego zagadnieniom współczesnego leśnictwa.

11 listopada 2018 roku przy siedzibie nadleśnictwa Kliniska posadzono „Dąb Niepodległości”, który został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka w dniu 23 maja 2018 roku w Rzymie podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych do Grobu św. Jana Pawła II. Drzewko posadzili Nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska, Zastępca Nadleśniczego oraz najstarszy i najmłodszego uczestnik Maratonu Niepodległości wraz z sześcioma uczestnikami Projektu 100/100. Po posadzeniu dębu odsłonięcia pamiątkowego kamienia dokonali Pan Nadleśniczy wraz Panem Dariuszem Gapińskim ze Stowarzyszenia ProGDar Maraton Team.

W tym uroczystym dniu na leśnych ścieżkach Puszczy Goleniowskiej odbył się bieg maratoński, który był finałem projektu „100 maratonów na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości” realizowanym przez Stowarzyszenie ProGDar Maraton Team.

Dla uczestników spotkania leśnicy z Klinisk przygotowali stoisko edukacyjno-informacyjne z licznymi konkursami wiedzy o lesie, które cieszyło się ogromny zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników imprezy.

Edukacyjno-sportowej imprezie towarzyszyła wystawa „200 lat kartografii leśnej” oraz występ zespołu „Retro Gitary”.