Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Sadzenie lasu – 1000 drzew na minutę

Sadzenie lasu – 1000 drzew na minutę

 

W bieżącym roku leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzą około 40 milionów nowych drzew. W całych Lasach Państwowych, jak co roku, posadzonych zostanie ich 500 mln (co statystycznie daje około 1000 drzew sadzonych na minutę).

 

W bieżącym roku Lasy Państwowe organizują ogólnopolską, wiosenną akcję sadzenia lasu pt. 1000 drzew na minutę, polegającą na sadzeniu lasu z udziałem lokalnej społeczności.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (RDLP
w Szczecinie) aktywnie włączyli się do akcji organizując wiele przedsięwzięć
o charakterze edukacyjno-promocyjnym. W ostatnim tygodniu miało miejsce, m.in.

 1. Sadzenie lasu na granicy województw: zachodniopomorskiego
  i lubuskiego
  (Nadleśnictwo Barlinek; 5 kwietnia br.)

 

Wśród sadzących znaleźli się m. innymi, odpowiadając na zaproszenie Pana Sławomira Wencla – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Szczecinie, Panowie:

 • st. bryg. mgr inż. Jacek Staśkiewicz – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
 • st. bryg. mgr inż. Sławomir Klusek – Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
 • Jan Rydzanicz – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.;
 • Wojciech Pawliszak – Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wlkp.,
 • Jacek Słomka – dziennikarz Kuriera Szczecińskiego.

 

Ze strony RDLP w Szczecinie w sadzeniu uczestniczyli, m. innymi: Zastępcy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie: Pani Maria Brzozowska oraz Panowie Krzysztof Sielecki i Jacek Więckowski, jak również Pan Sławomir Gibert – Nadleśniczy Nadleśnictwa Barlinek.

 

Posadzona została aleja lipowa oraz grupa 5 dębów bezszypułkowych pochodzących z populacji ponad 300-letnich dębów rosnących na terenie Nadleśnictwa Barlinek.

Po zakończeniu sadzenia z okazji Jubileuszu 100-lecia Odrodzenia Państwa Polskiego, przypadającego w 2018 roku, odsłonięto uroczyście kamień upamiętniający to wydarzenie.

 

 1. Puszcza Bukowa łączy pokolenia (Nadleśnictwo Gryfino; 8 kwietnia br.)

Ponad 400 osób posadziło około 3 000 drzewek bukowych w Puszczy Bukowej.

W akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Gryfino włączyli się zarówno najmłodsi, jak i najstarsi mieszkańcy Szczecina i okolic.

Pracujemy cały czas, by las ten cieszył nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia - mówił Ryszard Brygman Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino. Cieszy nas tak ogromne zainteresowanie i wspieranie naszej pracy – powiedział Nadleśniczy. Ogłaszając akcję nie spodziewaliśmy się, tak licznego udziału. To co wspólnymi siłami udało się osiągnąć wpisało się w hasło kampanii – „Puszcza Bukowa łączy pokolenia". Dziś połączyła ona ponownie – pokolenia lasu i pokolenia ludzi. Wspólnie będziemy mogli obserwować, jak rośnie nowy las - ciesząc nas dzisiaj, a w przyszłości innych.

Więcej informacji na stronie: www: gryfino.szczecin.lasy.gov.pl