Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Sadzarki – konieczność czy fanaberia

Sadzarki – konieczność czy fanaberia

W ostatnim okresie obserwujemy coraz większy brak ludzi do pracy w lesie.

Zakłady Usług Leśnych (ZUL) wykonujące zadania z zakresu gospodarki leśnej (hodowli, ochrony, użytkowania lasu) wskazują na pogłębiający się brak pracowników, szczególnie sezonowych. W okresie wiosennym, kiedy w krótkim czasie muszą być wysadzone młode drzewka aby mogły rozpocząć okres wzrostu i wykorzystać warunki pogodowe (głównie wilgotnościowe) prace te muszą być wykonane szybko i sprawnie. Jest to trudne, jeśli nie ma rąk do pracy.

W bieżącym roku z problemem takim musieli zmierzyć się m.in. leśnicy z Nadleśnictwa Goleniów. Ze względu na niemożność pozyskania sezonowych pracowników  miejscowi przedsiębiorcy leśni (ZUL) zmuszeni byli postawić na mechanizację prac odnowieniowych. Wiosną w Nadleśnictwie Goleniów wykorzystywano cztery sadzarki leśne, którymi założono 42 ha upraw.

Z  efektami  tych  prac  mogli  zapoznać  się  pracownicy  nadleśnictw  RDLP  w  Szczecinie,  jak
i przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych – łącznie około 120 osób. W ramach spotkania odbył się pokaz pracy różnych typów sadzarek leśnych oraz wymiana poglądów dotyczących, m.in. ich szerszego zastosowanie w kolejnych latach.

Organizatorem ww. wymiany doświadczeń był Wydział Hodowli Lasu tut. dyrekcji.

 

Tekst: Jolanta Sojka na podstawie materiału L. Ryniec z Wydziału Hodowli Lasu

Fot. L. Ryniec