Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Od nasionka wszystko się zaczyna

Od nasionka wszystko się zaczyna

Prace związane z sadzeniem lasu w pełni Sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiły w tym roku wyjątkowo wczesne ich rozpoczęcie. Sadzenie lasu szczecińscy leśnicy planują zakończyć najpóźniej do końca kwietnia.

Ogółem nowe uprawy leśne zajmą powierzchnię 5,5 tysięcy hektarów, co stanowi około 0,8% powierzchni leśnej położonej w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, wynoszącej 660 tysięcy hektarów. W miejsce jednego wyciętego drzewa sadzi się przeciętnie ponad 30 młodych drzewek. W sumie wysadzonych zostanie ok. 40 mln sadzonek, głównie sosny, buka i dęba.

Sadzonki poszczególnych gatunków drzew i krzewów sadzone są w miejscach dla nich najodpowiedniejszych z punktu widzenia przyrodniczego i gospodarczego. Produkuje się je w szkółkach leśnych. Ale zanim wyrosną na szkółce i będzie je można posadzić w lesie trzeba pozyskać ich nasiona. Nasiona drzew iglastych pozyskiwane są w wyłuszczarni nasion.

W okresie zimowym od listopada do końca marca pozyskiwane są szyszki głównych gatunków drzew iglastych, czyli: sosny, świerka i modrzewia. Na terenie naszej dyrekcji wyłuszczarnia znajduje się w Nadleśnictwie Dębno swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje 35 naszych nadleśnictw. To tu po zbiorze dowożone są szyszki, aby pozyskać z nich nasiona. Szyszki w wyłuszczarni przechodzą dosyć skomplikowany proces technologiczny. Po wstępnym oczyszczeniu i segregacji trafiają na magazyn. Następnie poddawane są wysokiej temperaturze, aby można było wydobyć z nich nasiona. Średnio ze 100 kg szyszek sosnowych otrzymujemy 1,5 kg nasion. Kolejnym etapem procesu technologicznego jest odskrzydlenie nasion oraz oczyszczenie ich. Po zakończonym procesie 30 gramowa próbka nasion wysyłana jest do Stacji Oceny celem ustalenia jakości. Pozostałe nasiona trafiają do chłodni, gdzie w temperaturze do - 3˚C czekają na wysiew w szkółce lub bezpośrednio w lesie.

Plan zbioru szyszek w obecnym sezonie był wysoki, jednak ze względu na bardzo suchy poprzedni rok urodzaj jest słaby, tak więc udało się zrealizować zbiór tylko 8 ton szyszek.