Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Leśnicy w ogniu przygotowań …

Leśnicy w ogniu przygotowań …

Leśnicy z nadleśnictw szczecińskiej i zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczęli już przygotowania do tegorocznych działań mających na celu ochronę obszarów leśnych przed pożarem.

 

Wiosna tuż, tuż ... a wraz z jej nadejściem, każdego roku łąki i nieużytki spowija dym….; rozpoczyna się okres niekontrolowanego wypalania traw. Na łąkach, nieużytkach,
w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie. Apelujemy
o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej
o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.

W przypadku zauważenia pożaru dzwoń: 998 lub 112.

W dniach 27 lutego do 01 marca w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Bażyna”
w Pogorzelicy odbyła się IV wspólna wiosenna narada szkoleniowa. Oprócz leśników wzięli w niej udział wzięli m.in. przedstawiciele: Lubuskiego i Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania trudnego ubiegłorocznego okresu, zapoznania się z aktualnymi kierunkami badawczymi realizowanymi przez Instytut Badawczy Leśnictwa
w Sękocinie Starym w zakresie ochrony pożarowej lasów, ale również do podziękowania uczestnikom spotkania za trud i poświecenie przy realizacji zadań podejmowanych w trosce o polskie lasy.

Lasy północno-zachodniej Polski (gdzie gospodarują leśnicy szczecińskiej i zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych) są szczególnie podane na pożary. Ma na to wpływ m.in. struktura wiekowa
i siedliskowo-gatunkowa lasów (na ubogich, borowych siedliskach występuje wysoki poziom zagrożenia pożarowego).

2018 rok zapisał się na kartach historii nie tylko z powodu ekstremalnych warunków meteorologicznych oraz liczby pożarów, ale również dlatego, że w dniu
8 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Skwierzyna wybuchł duży pożar lasu, który objął powierzchnię 13,22 ha. Był to największy pożar lasu na terenie szczecińskiej dyrekcji LP od 1992 roku.

W ubiegłym roku w lasach będących w zarządzie LP powstały 2994 pożary, o łącznej powierzchni 586 ha, w tym:

- na terenie RDLP w Szczecinie: 424 pożary na powierzchni 53,60 ha

- na terenie RDLP w Zielonej Górze: 348 pożary na powierzchni 55,59 ha

Statystycznie na obszarze obu dyrekcji powstało 26% wszystkich pożarów lasu a ich powierzchnia objęła 19% wszystkich pożarów lasu w Polsce.

Apelujemy o niewypalanie traw oraz o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas wiosennego wypoczynku w lasach. Serdecznie zapraszamy do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w lesie oraz na terenach śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu.

           

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej:

http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/index.php