Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Leśnicy – pasjonaci

Leśnicy – pasjonaci

Las to miejsce, gdzie każdy z nas znajduje „coś” dla siebie. Dla ludzi w zielonych mundurach jest miejscem pracy, ale również miejscem natchnień i inspiracji ….

Las to miejsce, gdzie każdy z nas znajduje „coś” dla siebie.

Dla ludzi w zielonych mundurach jest miejscem pracy, ale również miejscem natchnień i inspiracji ….

W ostatnim okresie trzech leśników, na co dzień pracujących w różnych jednostkach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, na różnych stanowiskach – ale których łączy wspólna filozofia – wielkiej otwartości na otaczający świat i na losy ludzi, których spotykają na swojej drodze – mieli spotkania autorskie. Ale po kolei …. …Liściu, jesienią barwny, czasem złoty, czerwonożółty czasami. Choć usychasz, to nie płacz, nie tęsknij. Jesteś wiosny zwiastunem, tej ciepłej, wielobarwnej. Pozostaje tylko zimy dni kilka przeżyć, od chłodów wiatru stronić i czekać, bo zawsze jest lepiej, przyjemniej, kiedy wokół Ciebie pojawią się liście młode, inne, zielone soczyście. Poczekaj jeszcze chwil parę, będzie dobrze

W ramach Dnia Ziemi w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie (GOKiS) odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Rafała Pajestki – leśnika, fotografa. Wystawę oglądać można w Galerii GOKiS do czerwca br.

Rafał Pajestka – pracuje, jako Komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rokita, wolne chwile poświęca fotografii, poezji i wędkarstwu. Twierdzi – iż: to co piękne mija szybko i bezpowrotnie.

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie 15 maja odbyła się promocja książki Andrzeja Szelążka pt. "Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia". 

Autor zebrał i spisał wspomnienia Dzieci wojny – żyjących świadków, tych odległych ale nadal jeszcze pozostających w pamięci trudnych czasów i skompilowanych ludzkich losów.

Andrzej Szelążek – od trzech pokoleń jest związany z lasem (osobiście z lasami zachodniopomorskimi), obecnie pracuje na stanowisku Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Podkreśla, iż – bardzo istotne jest zachowanie prawdy historycznej, jej pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom. 

Kawiarnia, Księgarnia „Między wierszami” w Szczecinie 10 maja była miejscem wernisażu wystawy fotograficznej pt. „słowa, słowa ukryte” oraz promocji albumu Zbyszka Pajewskiego.

Zbyszek Pajewski – leśnik, fotograf i edytor, związany z lasami Puszczy Bukowej, podleśniczy w Nadleśnictwie Gryfino. Zawarte w jego fotografiach piękno przyrody okazuje się być także metaforą emocji, jakie niosą ze sobą miłość, przemijanie, nadzieje i zwątpienia, radość i smutek, podziw nad wspaniałością i zaduma nad marnością materii i ducha. Wystawa będzie dostępna do końca czerwca 2019r.        

             

Tekst: Jolanta Sojka