Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Tratwa z polsko-czeskiego drewna

Tratwa z polsko-czeskiego drewna

W weekend (8-9 lipca) w Szczecinie zakończył się 22. Flis Odrzański 2017.

W weekend (8-9 lipca) w Szczecinie zakończył się 22. Flis Odrzański 2017.


     Flotylla flisacka po raz 22. dopłynęła do Szczecinie, gdzie została uroczyście powitana przy Wałach Chrobrego. Flisacy wraz z Komitetem Honorowym Flisu spotkali się z mieszkańcami Szczecina przy Chacie Flisackiej przygotowanej przez Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Gryfino. W tegorocznym Flisie udział wzięło ponad 30 jednostek pływających. Trasa z czeskiego Bohumina do Szczecina liczyła ponad 700 km. Główna jednostką Flisu była oczywiście tratwa  zbudowana z drewna świerkowego pozyskanego w lasach czeskich i polskich.

     Celem organizatorów Flisu Odrzańskiego jest zintegrowanie działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry; integracją społeczności nadodrzańskich miast i miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej oraz poznawanie przyrody (podczas flisu pobierane i badane są próbki wody). Udział Lasów Państwowych w tym ciekawym przedsięwzięciu jest doskonałą okazją do promocji surowca drzewnego, zarówno w „surowej formie", która składała się na tratwę,
jak i w postaci użytkowej, której przykładem była Chata Flisacka.

    W organizację tegorocznego Flisu Odrzańskiego zaangażowane były Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Wrocławiu i w Szczecinie.