Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

CHOINKA – KAWAŁEK LASU W NASZYM DOMU

CHOINKA – KAWAŁEK LASU W NASZYM DOMU

Z utęsknieniem wyczekujemy co roku, kiedy choinka zawita do naszych domów.

Przy tej okazji wraca też odwieczne pytanie – wybrać choinkę sztuczną czy prawdziwą? Według nas odpowiedź jest jedna. Prawdziwą! Tą z lasu.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przygotowali w tym roku około 7 tys. drzewek. Pochodzą one  ze specjalnie  do  tego  przygotowanych  plantacji,  bądź
z cięć pielęgnacyjnych prowadzonych w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej.

U leśników znajdziemy drzewka o różnej wysokości. Głównie są to świerki pospolite, ale spotkać można również jodłę kaukaską czy sosnę. Wybór nie jest łatwy a każdy z nas ma inne wyobrażenie piękna – tłumaczy Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, dodając – zwróćmy jednak uwagę na odcień zieleni i gęstość igliwia. Tak ogólnie, to świerkowy zapach i aromat żywicy, a nawet nieco nieregularny pokrój, krzywy czubek – wszystko to nadaje wyjątkowy charakter świątecznemu drzewku i sprawia, że każda choinka jest inna.

Kilka podpowiedzi dla zastanawiających się: jaką choinkę wybrać –  żywą czy sztuczną?

Żywe drzewko, co prawda może nam przysporzyć nieco więcej sprzątania, za to jest nieporównywalnie bardziej przyjazne środowisku. Możemy ją łatwo zutylizować, czy przekazać do kompostowni, gdzie powstaje z nich nawóz do obsypywania sadzonek. Pocięte gałązki mogą zostać także wykorzystane jako płaszcz ochronny dla naszych roślin ogrodowych czy zostać przekazane do zoo. To przysmak dla niektórych zwierząt, ale i zabawka, na której mogą ostrzyć pazury.

Sztuczna choinka rozkłada się minimum 500 lat, a sama ich produkcja powoduje wytwarzanie ogromnej ilości zanieczyszczeń. Ciężko ją przetworzyć, gdyż jest to kombinacja plastiku i metalu, co nie jest łatwe w recyklingu. Mimo, że mogą nam posłużyć po kilka lat ich szkodliwość dla środowiska jest nadal bardzo duża.

Przy kupnie świątecznego drzewka pamiętajmy o sprawdzeniu źródła jego pochodzenia. Choinki z legalnych upraw posiadają specjalne etykiety, a  te  sprzedawane  przez  nadleśnictwa i leśnictwa wydawane są wraz z odpowiednią asygnatą. Na te elementy będą zwracali uwagę pracownicy Straży Leśnej podczas rozpoczynającej od 7 grudnia, corocznej akcji „Choinka 2019”. Informacje dotyczące zakupu wraz z cennikiem zamieszczane są na stronach internetowych nadleśnictw.

 

Tekst: Wydział Promocji i Mediów

Fot. L. Jankowiak, Nadleśnictwo Międzychód; K. Dekański, Nadleśnictwo Nowogard