Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Akcja ograniczania liczebności szkodliwych owadów

Akcja ograniczania liczebności szkodliwych owadów

Rozpoczęcie akcji ograniczania liczebności występujących gradacyjnie szkodników pierwotnych sosny (barczatki sosnówki, brudnicy mniszki i strzygoni choinówki) oraz imago chrabąszczy na terenie RDLP w Szczecinie.

W br. roku rozwija się nadal gradacja groźnych szkodników pierwotnych sosny: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki i strzygoni choinówki. Utrzymuje się także zagrożenie od szkodników korzeni, głównie pędraków chrabąszczy. Celem ograniczenia zagrożenia od szkodników korzeni planuje się wykonanie, w I dekadzie maja, zabiegów lotniczych ograniczających liczebność imago chrabąszczy majowego i kasztanowca, w nadleśnictwach: Bolewice i Międzychód, na łącznej powierzchni ok. 800 ha.

W II dekadzie maja br. będą także prowadzone zabiegi ratownicze ograniczające liczebność barczatki sosnówki i towarzyszących jej brudnicy mniszki, strzygoni choinówki, w drzewostanach sosnowych nadleśnictw: Międzychód, Karwin, Skwierzyna i Lubniewice na łącznej powierzchni ok. 7500 ha.

W/w zabiegi będą wykonywane z Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich, przy użyciu samolotów Dromader M 18B, aparaturą do zabiegów ultraniskoobjętościowych.

Aktualnie prowadzone obserwacje prognostyczne dotyczące określenia liczebności i zasięgu występowania brudnicy mniszki, które polegają na określeniu liczebności gąsienic w koronach drzew, w zagrożonych drzewostanach, wstępnie wskazują na konieczność ograniczania liczebności tego szkodnika w II i III dekadzie maja br.

Szczegóły dotyczące zabiegów ratowniczych dostępne są na stronach internetowych nadleśnictw objętych zabiegami.

Opracował:

Józef Nizio