Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

#trashbagchallenge – POSPRZĄTAJMY RAZEM LAS

#trashbagchallenge – POSPRZĄTAJMY RAZEM LAS

Trwa wielkie śmieciobranie w lasach Nadleśnictwa Gryfino

Wczesną wiosną rozpoczęliśmy kolejną akcję porządkowania dzikich wysypisk śmieci, na których piętrzą się niezliczone ilości zaskakujących niekiedy odpadów.

Meble, sprzęt RTV, armatura, podzespoły samochodowe, opony, materiały budowlane... to nie jest oferta supermarketu. To szara i zawsze szokująca rzeczywistość w naszych lasach.

Wiele z nich (eternit, odpady poremontowe, folie itp.) kwalifikowanych jest często jako odpady niebezpieczne i wymagające specjalistycznych metod utylizacji. Mimo, że leśne ostępy porządkowane są systematycznie każdego miesiąca nie da się uciec od wielkich akcji porządkowych, które odbywają się co najmniej dwukrotnie każdego roku. Do specjalistycznych pojemników o ogromnych pojemnościach, zamawianych w miejsca największych koncentracji „śmieciowych poletek” trafiają wówczas m.in. wielkie gabaryty i niezliczone ilości opon. W kwietniu do takich kontenerów trafiło już kilkanaście przyczep śmieci pochodzących z wiosennego porządkowania lasów sąsiadujących z Gryfinem. Nadal trwa usuwanie odpadów z okolic Szosy Stargardzkiej. Po ubiegłorocznej, jesiennej akcji porządkowej powrócić musimy znów niestety w okolice Autostrady Poznańskiej, gdzie zalegają góry śmieci podrzucone zimą.

Ogromnym problemem jest wciąż systematyczne zaśmiecanie Puszczy Bukowej. Dlatego też 17 kwietnia b.r. Nadleśnictwo Gryfino rozpoczyna kolejną wielką akcję porządkową tego obszaru (ostatnia miała miejsce jesienią ubiegłego roku). Wszystkie odpady nie zmieszczą się tym razem do jednego kontenera. puszcza podzielona została więc na dwa sektory, a akcja porządkowa potrwa tym razem dłużej niż zwykle.

Jeśli macie Państwo czas i chęci, aby wesprzeć nadleśnictwo w wiosennych porządkach w Puszczy Bukowej zapraszamy 27 kwietnia (sobota). W wybranych i zaznaczonych na mapie punktach będzie można w tym dniu pozostawić odpady, które uda się pozbierać w trakcie wędrówki po puszczy. Zebrane śmieci odebrane zostaną ze wskazanych lokalizacji i przewiezione do kontenerów. UWAGA – WSKAZANE PUNKTY SŁUŻĄ WYŁĄCZNIE DO POZOSTAWIENIA ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z PORZĄDKOWANIA PUSZCZY BUKOWEJ I MOGĄ BYĆ OBJĘTE MONITORINGIEM.

Mapa z lokalizacją punktów składowania odpadów (podkład mapy, na którym wrysowano punkty udostępniony dzięki uprzejmości Edwarda Zadorskiego i Edwarda Mich - DTPsystem Kozienice).

WAŻNE (PROSIMY KONIECZNIE PRZECZYTAĆ) – ZASADY AKCJI #trashbagchallenge – POSPRZĄTAJMY RAZEM LAS

Śmieci w polskich lasach to widok wciąż szokujący, a ich uprzątanie wiąże się z ogromnymi kosztami. Prace porządkowe na terenie Nadleśnictwa Gryfino pochłaniają rocznie ponad 130 tysięcy złotych, w całych lasach państwowych – około 18 milionów. Dlatego apelujemy. Las to nie śmietnik. Porzucone śmieci szpecą i stanowią często zagrożenie dla życia biologicznego. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem za wyrzucenie śmieci do lasu grozi mandat lub skierowanie sprawy na drogę sądową.

Materiały do pobrania