Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

"Święta za pasem"

"Święta za pasem"

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia czas pomyśleć o choince.

Zanim w naszych domach pojawiły się choinki tradycyjną świąteczną ozdobą
w niektórych rejonach naszego kraju była podłaźniczka. Na wsiach podłaźniczka zdobiła domostwa do lat 20-tych zeszłego wieku. Podłaźniczka to czubek jodły, świerka lub sosny wieszany pod sufitem, ozdobiony jabłkami, orzechami, ciasteczkami, wstążkami i przede wszystkim światami – kolorowymi opłatkami ozdobionymi wycinanymi wzorami. Ludzie wierzyli, że przynoszą one urodzaj i zapewniają powodzenie na przyszły rok.

Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce około 200 lat temu i przywędrował do nas
z Niemiec. Najpierw choinki pojawiły się w domach w miastach, później na wsiach. Na początku na wsiach przyniesienie choinki do domu miało charakter kradzieży obrzędowej, która polegała na tym, że gospodarz w wigilijny ranek udawał się do lasu, a wyniesione z niego drzewko choinkowe – „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany była las, miało przynieść szczęście „złodziejowi”.

Teraz nikomu nie polecamy takiej metody na zdobycie świątecznego drzewka.

Pamiętajmy, że samowolne wycięcie drzewka z lasu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. W grudniu, jak co roku, na terenie Lasów Państwowych, Straż Leśna prowadzi akcję pod kryptonimem „Choinka”, której celem jest kontrola terenów leśnych pod kątem bezprawnego pozyskania oraz sprzedaży drzew i krzewów iglastych.

Duża skuteczność strażników leśnych z jednostek nadzorowanych przez RDLP
w Szczecinie, w walce z bezprawnym korzystaniem z lasu, szczególny nacisk na działania
o charakterze prewencyjnym oraz dostępność choinek z legalnego źródła sprawiają, że z roku na rok notuje się coraz mniejszą liczbę amatorów niechlubnej tradycji.

Przy nadleśnictwach prowadzona jest sprzedaż choinek, dająca gwarancję zakupu
z legalnego źródła, pozyskania drzewek z dobrze zarządzanych lasów (certyfikowanych certyfikatem FSC i PEFC) i co najważniejsze – pewność, że choinki są zawsze świeże
i pachnące.

Zachęcamy do zakupu choinek z legalnego źródła i życzymy wiele radości przy zielonym drzewku w czasie nadchodzących świąt w naszych domach.