Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Stowarzyszenie „KATYŃ" w Szczecinie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zorganizowali uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania por. rez. Romana Trębskiego.

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” 26 kwietnia 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Trzebież odbyła się uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania por. rez. Romana Trębskiego (1908 - 1940). 

Roman Trębski, syn Jana i Karoliny z domu Mierzejewska, ur. 24 czerwca 1908 r.
w Warszawie, inżynier leśnik, zatrudniony w
Nadleśnictwie Baranowicze. Przydział wojskowy otrzymał do 77. Pułku Piechoty w Lidzie. Zmobilizowany w 1939 r., zatrzymany wraz z oddziałem w 1940 r.  Jeniec obozu w Starobielsku, zamordowany w Charkowie w 1940 r.  

 

W uroczystości udział wzięła rodzina upamiętnianego por. rez. Romana Trębskiego, Bp Tadeusz Lityński duszpasterz polskich leśników, Mieczysław Wdowiak duszpasterz szczecińskich leśników wraz z miejscowym duchowieństwem, dr Paweł Skubisz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, delegacja Stowarzyszenia „Katyń” z prezes panią Jolantą Turlińską-Kępys na czele, Jacek Więckowski zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież Tomasz Kulesza wraz pracownikami oraz przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, organizacji i instytucji.

 

Wydarzenie miało miejsce podczas XXXV – jubileuszowego „Odpustu leśnego” w Trzebieży, organizowanego przez trzebieskich leśników corocznie, po zakończeniu zalesień i odnowień. Przedsięwzięcie jest podziękowaniem za opiekę bożą nad codzienną pracą leśników i zadaniami realizowanymi przez nich w ramach zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

 

Podczas uroczystości miało miejsce również odsłonięcie i poświęcenie odremontowanej kaplicy z figurą Matki Boskiej Wkrzańskiej.  Odsłonięcia dokonała m.in. Pani Stanisława Czyżewska – emerytowana zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Trzebież, inicjatorka „Odpustu leśnego” oraz budowy kapliczki na skraju lasów Puszczy Wkrzańskiej.