Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wspólne działania Straży Leśnej i Policji w Puszczy Bukowej

Wspólne działania Straży Leśnej i Policji w Puszczy Bukowej

Wspólne działania Straży Leśnej i Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz ochrony przyrody w Puszczy Bukowej.

W dniu 3 czerwca 2018 roku w Puszczy Bukowej, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gryfino odbyły się wspólne działania strażników leśnych z Grupy Interwencyjnej Straży Leśnej RDLP w Szczecinie oraz zachodniopomorskiej policji.  Specjalna grupa strażników, pozostająca do dyspozycji Dyrektora RDLP w Szczecinie, na prośbę Nadleśnictwa Gryfino oraz w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności, została skierowana do akcji, której głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w lasach, wzdłuż uczęszczanych szlaków komunikacyjnych i turystycznych oraz spacerujących po lesie osób.

Puszcza Bukowa jest niezwykłym miejscem na leśnej mapie kraju. Jej nieocenione walory przyrodnicze oraz położenie w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Szczecina sprawiają, że jest to teren bardzo często odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, przyrodników oraz turystów
z całej Polski.

Osoby szukające odpoczynku od miejskiego zgiełku wśród pięknych lasów Puszczy Bukowej, często narażone są niebezpieczeństwo ze strony kierowców pojazdów typu cross i quad, którzy bezprawnie jeżdżą po terenie leśnym, stanowiąc zagrożenie
dla osób poruszających się pieszo i na rowerach, jak również dla przyrody, zwierząt oraz roślin (brawurowa jazda, hałas, płoszenie zwierząt, niszczenie runa i ściółki) .  

Do akcji zaangażowano znaczne siły w postaci: 22 strażników leśnych, 35 policjantów, 4 koni,
2 psów, 11 pojazdów Straży Leśnej, 14 oznakowanych radiowozów Policji. 

W trakcie zaplanowanych i zorganizowanych działań strażnicy leśni oraz  funkcjonariusze policji wspólnie wylegitymowali 32 osoby, skontrolowali 18 pojazdów, nałożyli 14 mandatów na łączną kwotę 6200 zł. Ponadto zatrzymali sprawcę przestępstwa tj., kierującego z aktywnym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zatrzymali uprawnienia do kierowania innemu kierującemu.

Serdecznie dziękujemy Wydziałowi Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Oddziałowi Prewencji Policji w Szczecinie, Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Gryfinie za współpracę i wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób oraz ochrony przyrody na terenie Puszczy Bukowej.

Akcja ma charakter cykliczny.

 

Tekst: A.Kubler, fot.: źródło RDLP w Szczecinie

Link do strony KWP w Szczecinie:

http://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/19074,Wspolne-dzialania-w-ochronie-przyrody.html